Świadectwa energetyczne częstochowa
Podstawy prawne:
Podstawę prawną opracowania świadectw charakterystyki energetycznej stanowi znowelizowana ustawa Prawo Budowlane wdrażająca do polskiego porządku prawnego postanowienia dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady. Metodyka sporządzania świadectw opisana jest w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dn.6 listopada 2008 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej.
Świadectwa energetyczne określa:
- ilościową i jakościową ocenę zużycia energii w budynku lub lokalu, wyrażaną przez wskaźniki EP i EK,
- graficzne porównanie wartości wskaźnika EP ocenianego budynku z wartością referencyjną tego wskaźnika wynikającą z przepisów techniczno-budowlanych,
- charakterystykę techniczno użytkową ocenianego budynku, Zestawienie zapotrzebowania energii (użytkowej, końcowej i pierwotnej) na różne cele,
- uwagi w zakresie możliwości zmniejszenia zużycia energii.
Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest ważne 10 lat.
Wskaźnik EP:
Wskaźnik EP określa roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną na jednostkę powierzchni pomieszczeń niezbędną do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku, wyrażoną w kWh/(m2 rok).
Wskaźnik EK:
Wskaźnik EK określa zapotrzebowanie na energię końcową, która powinna być dostarczona do budynku, aby zapewnić utrzymanie normatywnej temperatury wewnętrznej, wentylacji i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Dla budynków użyteczności publicznej wyraża również ilość energii na oświetlenie, wyrażoną w kWh/(m2 rok).